سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 11855
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مهر, ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
 •   

  ولنگاری در انتصاب مدیران خوزستانی

  *ولنگاری در انتصاب مدیران خوزستانی* اصطلاح شایسته سالاری برای اولین بار توسط مایکل یانگ، جامعه شناس انگلیسی، در سال ۱۹۵۸ در کتاب “طلوع شایسته سالاری،” مطرح شد. وی در کتاب خود موقعیت اجتماعی افراد را در آینده، ترکیبی از بهره هوشی و تلاش و کوشش فراوان دانسته بود. خداوند در سوره انبیاء آیه ۱۰۵ ؛ […]

  *ولنگاری در انتصاب مدیران خوزستانی*

  1456692630_06da5860c34233d9fb8cd3e97b277407_xl

  اصطلاح شایسته سالاری برای اولین بار توسط مایکل یانگ، جامعه شناس انگلیسی، در سال ۱۹۵۸ در کتاب “طلوع شایسته سالاری،” مطرح شد. وی در کتاب خود موقعیت اجتماعی افراد را در آینده، ترکیبی از بهره هوشی و تلاش و کوشش فراوان دانسته بود.

  خداوند در سوره انبیاء آیه ۱۰۵ ؛ حکومت و سروری بر زمین را برای بندگان صالح و شایسته می داند: «ان الارض یرثها عبادی الصالحون»، حقیقتاً زمین به‌ دست بندگان صالح خواهد افتاد. رعایت اهلیت در انتخاب افراد و واگذاری کارها، از مهم‌ترین مسائل در مدیریت است؛ یعنی کسی که قرار است مسئولیت کاری را عهده‌دار شود، باید شایستگی های لازم را برای آن مسئولیت دارا باشد و به اصطلاح اهلیت آن کار را داشته باشد.

  به عقیده امام علی(ع) مسئله توان، لیاقت و شایستگی افراد جزیی از بحث عدالت است و این اصل مهم‌ترین اصل اداره جوامع (سازمانها) است. آن حضرت معتقد بود هر پستی به تناسب، به توان، خلاقیت، شایستگی و تخصص خاصی نیاز دارد و جایز نیست افراد هر کدام در جای دیگری قرار بگیرند؛ در غیر این‌صورت، جامعه مسیر رشد، توسعه و کمال را نخواهد پیمود.

  در استان خوزستان شاهد پدیده های نادری هستیم که متاسفانه نوعی ولنگاری در انتخاب مدیران و انتصابات را تداعی میکند. انتخابها و انتصابهایی که منطبق بر منطق مدیریت سازمانها و ادارات نبوده و از هیچ قاعده ای جز نزدیکی به قدرت تبعیت نمیکند. این نزدیکی میتواند نزدیکی عرقی و قومی، سببی یا نسبی و یا گروه های کوچک منفعت طلب که منافع استان را تنها برای عده ی خاصی از پیمانکاران و طیف همیشه همراه خود می خواهند.

  نظام جمهوری اسلامی ؛ که در قانون اساسی هم بر جمهوریت و هم بر اسلامیت آن تاکید ویژه ای شده است؛ پس از گذشت ۴۰ سال از عمر شکوهمند خود ، شاهد پدیده های نادری ست که متاسفانه نهادهای نظارتی نیز بر آنها سکوت کرده و یا کسانیکه در مسند کرسی اجرایی استان هستند آنقدر زیرکانه جمهوریت و اسلامت این نظام را زیر سوال می برند که به قول معروف ” مو لای درزش نمیرود” و اسناد محکمی را ارائه می نمایند.

  سخن رسانه ها بدلیل دسرسی نداشتن به مدارک و ادله ؛ در گلو خفه میشود و کارهای استان با استانداری جوان در ولنگاری از هم گسیخته ای به پیش می رود و پرونده های اهل رسانه در محاکم قضایی در حال رسیدگی ست.

  *طبق شنیده های رسانه “باران خبر”؛؛ آقای حقیقی پور که با استفاده از رانت های مختلف؛ قومیت؛ نزدیکی به قدرت ؛ در عنفوان جوانی به قله آبفای استان رسید؛ اینروزها با همان فرمول رانت ؛ سودای معاونت عمرانی استانداری خوزستان و یا سازمان آب و برق را دارد.*

  باید به استاندار زیرک و سیاست پیشه استان خوزستان اینگونه گفت که ؛ عدم درمان ولنگاری در انتصابات به توده عظیمی از جامعه ضربه زده و اثرات آن بعد از خلع ایشان از قدرت در سالهای آینده نیز ادامه دارد و جامعه توان و تحمل گسیل منابع و منافع استان را به افراد و اطیافی که با قدرت در ارتباطند را ندارد.

  اگر وضعیت بهم ریخته استان خوزستان و مشکلات عدیده آن در حوزه اجرایی و محیط زیست و… درمان نشود و اگر وزیر کشور با تعریف و تمجیدهای برخی اصلاح طلبان مرکز نشین ؛ بخواهد به توصیه آنها برای استان خوزستان نسخه بپیچد؛ و چشم بر اوضاع درهم تنیده استان ببندد؛ قدم به بیراهه می گذارد و شرایط خوبی را برای استان در آینده متصور نبوده و لاجرم دولت به تغییرات عمده در کابینه خود مجبور خواهد شد.

  *▫وزارت کشور تا دیر نشده است باید فکری بحال استان پرچالش خوزستان کند.*

  برچسب ها :

  نظرات