سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 12507
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
 •   

  جایگاه زن در اجتماع و اسلام/ دکتر عبدالواحد کعبی

  ✨جایگاه زن در اجتماع و اسلام.. ✏ به قلم د.عبدالواحدکعبی زن در زمانهای گذشته و در حال حاضر بر اثر وجود فعال و مشارکت بارز ایشان در بسیاری از نقشها، شناختی متفاوت پیدا کرد. نقش هایی همچون عارف، شاعر، مبارز، هنرمند، پادشاه و دیگر نقش های موثر را به خوبی اداء نمود. تلاش و پیگیری […]

  ✨جایگاه زن در اجتماع و اسلام..
  ✏ به قلم د.عبدالواحدکعبی

  زن در زمانهای گذشته و در حال حاضر بر اثر وجود فعال و مشارکت بارز ایشان در بسیاری از نقشها، شناختی متفاوت پیدا کرد. نقش هایی همچون عارف، شاعر، مبارز، هنرمند، پادشاه و دیگر نقش های موثر را به خوبی اداء نمود. تلاش و پیگیری آن، کماکان و در این دوره از زمان حاضر نیز در راه ساختن یک خانواده ی مستعد و توجه به امورات منزل، ادامه داشته است، بگونه ای که همچون مادر، عهده دار تربیت فرزندان و نسل های جدید؛ همچون همسر، عهده دار اداره ی منزل و تنظیم برنامه ی معیشتی آن؛ که این امر سبب شده است تا مسئولیت هایی که زن در بین اجتماع و جامعه ی حاضر عهده دار آن است، محترم شمرده و از شأن و منزلت آنها کاسته نشود.
  زن، نقشهای فراوانی در جامعه از جمله در بازار کار،آموزش و پرورش، سیاست، کشاورزی، دفاع، پزشکی و بسیاری دیگر از فعالیت های مهمی که جامعه در ارتباط مستقیم و یا غیر مستقیم با آنها روبروست، ایفا نموده است.
  جایگاه زن و نقش های او در اسلام نیز مورد توجه بسیار شده است. زن دارای نقش روشن و بارزی در اسلام دارد، بدین ترتیب که مقام او را تکریم و شأن و منزلتش را بسیار مرتفع ساخته است.و این مسئله در بسیاری از اسناد و کتابهای مقدس و تاریخی که مسلمانان به آنها اعتقاد دارند، بیان گردیده است. مسلمانان به این باور رسیده اند که اسلام، حقوق زن را به او عطا نموده است،مثل حق ارث، نفقه، برابری و مساوات و دیگر حقوقی که برای او مترتب گردید. بر اساس این حقوق و این جایگاه،جوامع،  زنان بزرگی را در طول تاریخ شاهد شد از جمله : فاطمه ی زهرا(س) دختر پیامبر گرامی اسلام، خدیجه بنت خویلد همسر پیامبر گرامی اسلام، زینب بنت علی(ع) دختر امام علی و حضرت فاطمه سلام الله علیهم ، آسیه بنت مزاحم همسر فرعون ، مریم بنت عمران و زنانی دیگر..
  در این راستا، پیامبر گرامی ما وصیت های داشتند نسبت به زنان، از جمله : در روز حجه الوداع توصیه نمود :
  إستوصوا بالنساءِ خیرا” به زنان، با خیر و خوبی وصیت کنید.
  همچنین فرمود: أنَّ المرأه لا تَقِّلُ مسئوولیه امام الله عز و جل،عن الرجل، فکلاهُما مسئوولان عن رعیتهُما یوم القیامه. بدرستی که مسئولیت زن در پیشگاه خداوند متعال کمتر از مرد نیست. پس هر دو مسئولند در مقابل رعیت خود در روز قیامت.و دلیل آن، سخن رسول خدا(ص) می فرمایند : کلُّکم راعِِ و مسئوول عن رعیّتهِ، فالامام راعِِ و مسئوول عن رعیّته، و الرجل فی اهلهِ راعِِ و هو مسئوول عن رعیّته، و المرأهُ فی بیت زوجها راعیهُ و هی مسئوولهُ عن رعیّتُها.. همه مسئول و در مقابل رعیت خود مسئولند، پس امام در مقابل رعیت خود مسئول است، و مرد در مقابل خانواده ی خود مسئول است، و زن در اهتمام به خانه ی شوهر مسئول است.
  یا در دعوتی دیگر از پیامبر آمده است : للرّفق بالنساء.. با زنان همراهی داشته باشید.
  فقد شبّه النبی (ص) النساء بالقواریر، للدلاله علی رقّتَهُّن، و سهوله کسرهُّنَّ…  پس زنان را به ظروفی بلورین با طراوت و ظریف تشبیه نمود بدلیل رأفت و رِقّت بسیار زیاد آنها و آسانی انعطافشان به امور..
  که بعدها نیز غربیها به جایگاه زن پی بردند. مارک توین از بزرگان غرب در کلامی می گوید : مَن یَستَنِد علی امرأهِِ تَحِبُّه لا یسقَطَ أبداََ!  هر کس، زنی را که دوستش دارد، بعنوان تکیه گاه داشته باشد، هرگز سقوط نخواهد کرد.
  چقدر زیباست که مقام و منزلت مادرانمان، همسرانمان، خواهران و دخترانمان را محترم بشماریم و حقوق آنها را اداء نماییم.
                     
                        عبدالواحدکعبی
                           ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
           جمعه شب شهادت فاطمه ی زهرا(س)


  نظرات