سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 12520
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
 •   

  *مژده به کارگران خدماتی شهرداری اهواز* *طرح و پیگیری مجدانه حذف پیمانکار حجمی و عقد قرارداد مستقیم با کارگران خدماتی ( روفت و روب ، حمل پسماند ، فضای سبز و اجرائیات ) در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز*

  *مژده به کارگران خدماتی شهرداری اهواز* *طرح و پیگیری مجدانه حذف پیمانکار حجمی و عقد قرارداد مستقیم با کارگران خدماتی ( روفت و روب ، حمل پسماند ، فضای سبز و اجرائیات ) در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز* سید ناصر موسوی نژاد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز در این‌جلسه عنوان کرد […]

  *مژده به کارگران خدماتی شهرداری اهواز*

  *طرح و پیگیری مجدانه حذف پیمانکار حجمی و عقد قرارداد مستقیم با کارگران خدماتی ( روفت و روب ، حمل پسماند ، فضای سبز و اجرائیات ) در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز*

  index5467

  سید ناصر موسوی نژاد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز
  در این‌جلسه عنوان کرد قرارداد حجمی (این یک قرارداد کاملا ناعادلانه است که تنها یک نتیجه دارد و آن فربه کردن پیمانکاری است که به عناوین مختلف حق و حقوق کارکنان را محدود و امنیت شغلی آنان را مختل می کند)
  شباهت ظاهری این قرارداد، مشابه تامین نیرو می باشد با یک تفاوت و آن تغییرات گاه عمده در حقوق و مزایای پرسنلی است که وحشت کارکنان از این قرارداد را به بار می آورد.
  جالب آنکه بسیاری از مدیران و شورائیان خود بر این امر واقف هستند که این نوع قرارداد یک کم لطفی در حق کارگرانی است که امنیت شغلی را تنها دلخوشی خانواده خود بیان می کنند.
  به عنوان نمونه اگر پیمانکار در این نوع قرارداد، اضافه کار کارگر را پرداخت نکند، هیچ فرد و یا مدیری نمی تواند به این امر معترض شود زیرا کارفرما (شهرداری) کار را به صورت حجمی واگذار کرده و نمی تواند بر تعداد و کیفیت نیرو نظر مستقیمی داشته باشد.

  از سوی دیگر نیرویی که حتی بیش از یک دهه سابقه کار را در کارنامه خود دارد در صورت واگذاری به صورت حجمی، در تهدیدی مانند اخراج قرار می گیرد ، زیرا پیمانکار نه تنها تعهدی بر حفظ آن نیرو ندارد بلکه می تواند نیروهای جدید را وارد کار کند.
  این در حالی است که کارگر اخراج شده شرایط کاری جدیدی را در پیش ندارد
  زیرا شرایط سنی و نیرویی خود را در دستگاهی گذرانده که او را به باد سپرده است.
  از نکات جالب توجه دیگر در این نوع قرارداد، عدم تخصیص حق ماموریت به نیروهای حجمی است
  (در صورت صلاحدید پیمانکار).
  این در حالیست که نیروی انسانی به ماموریت هایی اعزام می شود که گاه خارج از شهر است و در صورت بروز حادثه، پیمانکار می تواند از هرگونه تعهدی شانه خالی کند.
  از شر جاریه این نوع قرارداد می توان به عدم پرداخت پول مرخصی، عدم بیمه تکمیلی، کسر شدید هزینه لباس، کم شدن شدید هزینه اضافه کاری و حتی عدم تشکیل پرونده کارگران در کارگزینی اشاره کرد، امری که بلاشک کم لطفی در حق کارکان و حقوق انسانی آنهاست.
  شاید بتوان این نوع قرارداد را قربانی کردن کارگر به پای پیمانکار عنوان کرد
  زیرا وحشت تبدیل قرارداد ها به حجمی، بارها کارگران شهرداری را به تجمع اعتراض آمیز در شورای شهر متوسل کرده است تا با این امر وحشت خود و خانواده خود را به گوش نمایندگانی برسانند که اولین وظیفه آنها عداالت گستری در مجموعه تحت نفوذ خود است.
  از نقایص و شبهات دیگر این نوع قرارداد باید به نشر «پارتی بازی» اشاره کرد زیرا خارج از تصور نیست که پیمانکاران با تعهد به بکارگیری نیروهای سفارش شده و نورچشمی برنده مناقصات شوند.
  حتی در زمان تعدیل نیروها توسط پیمانکار، می توان نیروهایی که دارای پشتوانه مدیریتی و یا سفارش شده ای هستند را ماندگارتر از نیروهایی دانست که تنها گناهشان عدم داشتن آشنایانی عزیزتر از قانون است.
  به طور قطع تا یک مجموعه نتواند (و یا نخواهد) که نظم و عدالت را در ساختار خود پیاده کند، هیچگاه نخواهد توانست (و نباید متوقع بود)
  مشکلات یک شهر را حل کند.
  مشکلاتی که با این نوع نگرش گاه پیچیده تر نیز می شود.قرارداد محاسن ومعایبی دارد که متاسفانه معایب آن بیش از محاسن است
  و در صورت عملیاتی کردن خواسته قلبی کارگران که حذف واسطه ها می باشد
  و با توجه به مواردی مانند احساس وابستگی کارگران به سازمان،امنیت شغلی انها،کاهش هزینه های سازمان، پرداخت بموقع حقوق ومزایا، بیمه،جلوگیری از تحصن ها ، اختیار جابجایی پرسنل ، استقرار روحی ، روانی و متعهد شدن سازمان در قبال کارگران وخانواده های انان باعث کارایی بیش از حد سازمان در قبال خواسته های بحق مردم شریف ومتدین اهواز خواهد بود

  لذا باتوجه به عنایات الهی واهلبیت علیهم السلام ، اتحاد و همدلی اعضای محترم شورای شهر و جناب آقای شهردار مهندس کتانباف به امید خدا این امر محقق خواهد شد و بعنوان اولین کلانشهر کشور اقدام شجاعانه ای خواهیم کرد. از برادران محترم شورا وشهردار بزرگوار اهواز درخواست پاسخگویی در باب موارد بالا دارم

  برچسب ها :

  نظرات